Slapukais vadinami informacijos elementai, perkeliami iš interneto svetainės į jūsų kompiuterio standųjį diską. Tai nedideli informacijos failai, kurie leidžia interneto svetainėms išsaugoti ir vėl pasiekti informaciją apie naudotojo naršymo įpročius. Slapukus naudoja dauguma interneto svetainių, nes jie yra viena iš daugybės priemonių, kurios padeda pritaikyti interneto turinį prie naudotojų poreikių. Slapukai leidžia interneto svetainėms teikti prie naudotojų poreikių pritaikytas paslaugas (pavyzdžiui, įsimenant prisijungimo duomenis, išlaikant pirkinius pirkinių krepšelyje arba rodant tik konkretų naudotoją dominantį turinį).
10 legalių foto šaltinių mokyklos interneto svetainei
Nuotrauka Israelzin Oliveira
Nežinia, ar dėl skubėjimo, ar dėl nežinojimo mokyklų interneto svetainėse dažnai pasitaiko nelegalaus turinio: nuotraukų, iliustracijų ir pan. Neretai iš „Google“ tiesiog parsisiunčiama nuotrauka ir naudojama kaip savo. Ši tradicija turi keistis. Juk niekas neprieštarauja, kad mokykla yra ta vieta, kur autorių teisės turi būti gerbiamos ir savaime suprantamos, to paties mokant ir mokinius.
Kodėl negalima tiesiog „išgooglinti“ nuotraukos?
Į šią ydingą praktiką Lietuvoje dar žiūrima pro pirštus. Tačiau, tai nereiškia, kad neateis diena, kai autorių teises gins ne žmonės, o tam sukurtas dirbtinis intelektas. Ir baudžiami už šį nusižengimą bus visi: ir komercinės įmonės, ir švietimo įstaigos. Kitaip tariant, jeigu šiuo metu niekas nebaudžia, nereiškia, kad taip daryti legalu.
Šio straipsnio tikslas ne gąsdinti, o atkreipti dėmesį į opią problemą. Ir pakviesti imtis iniciatyvos savo interneto svetainėje naudoti legalų turinį.
Paprastai tariant:
- Kiekvienas „Google“ surastas paveikslėlis ar nuotrauka turi savo autorių ir/ar šeimininką.
- Autorystės teisė yra prigimtinė ir jokiais teisiniais būdais neperduodama.
- Paveikslėlį autorius gali perduoti Šeimininkui, o jei neperduoda, jis yra ir autorius, ir šeimininkas.
- Šeimininkas sprendžia, kam leisti naudoti paveikslėlius ir kokiomis sąlygomis.
- Tiek autoriaus, tiek šeimininko teises gina įvairios autorinių teisių gynimo organizacijos.
- Gynimo organizacijos gali nustatyti neteisėtą paveikslėlio panaudojimą ir apie tai informuoti Šeimininką.
- Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, o atsakomybė vertinama ir pinigine išraiška.
Cleverphant 🐘 pataria nuo ko pradėti keistis?
Esminiai aspektai:
- „Nesiskolinkite“ konkuruojančios mokyklos tinklapio nuotraukų. Tai nelegelu.
- Nenaudokite nuotraukų su fotobankų vandens ženklais. Tai daryti ne tik nelegalu. Taip parodote, jog žinote, kad nuotrauka jums nepriklauso ir jums tai nerūpi.
- Patariame mokyklos administracijai išleisti rekomendacinį raštą mokyklos bendruomenei. Raštas turėtų būti apie tai, kaip jūs, kaip bendruomenė, gerbiate autorines teises, kaip užtikrinate jų apsaugą ir pan.
- Mokyklos interneto svetainėse talpinamų straipsnių autorius ir administratorius yra įpareigoti nurodyti ne tik straipsnių autorius, bendraautorius, bet ir autorius ar šaltinius.
Kaip išvengti pažeidimų?
Internete yra nemažai interneto svetainių, kuriose autoriai/šeimininkai visuomeniniais tikslais skelbia įvairias iliustracijas, nuotraukas ir leidžia jas naudoti bet kokiems tikslams. Dažnai užtenka nurodyti tik jų autorystę, o kai kur ir to nereikalaujama.
Svetainės turi savo paieškos laukelius, tad pagal atitinkamus raktažodžius tikrai rasite jums naudingo turinio.
Kaip surasti tokias interneto svetaines?
„Google“ įveskite „open source images“ arba „creative common images“. Tokiose svetainėse būna labai aiškiai parašyta apie leidimą naudoti. Didesnės kokybės nuotraukoms parsisiųsti kartais reikia registruotis, bet tai ne problema, prisijunkite su „Facebook“ ar „Google“ paskyra.
10 legalių iliustracijų šaltinių
6. https://www.splitshire.com/