Pamąstymai

10 klaidų, kurios sukuria nepatogumų neįgaliesiems ir kenkia svetainės prieinamumo kokybei

Pritaikomumas (pritaikymas neįgaliesiems) nėra tik techninė užduotis – tai empatija skaitmeninėje erdvėje – gebėjimas įsijausti į kito žmogaus situaciją ir sukurti tokį turinį, kurio pateikimas tiktų visiems.

Pastebime, kad Cleverphant pagamintų mokyklų interneto svetainių administratoriai, nesąmoningai formuodami įrašus ar redaguodami informaciją, padaro klaidų, kurios kenkia svetainės prieinamumui.

Šiame straipsnyje aptarsime 10 dažniausių pastebimų pritaikomumo klaidų, kurios nutinka dėl netinkamų turinio redagavimo įpročių.

01. Lygiavimas pagal abu kraštus (angl. Justify)

Lygiavimas pagal kairįjį kraštą yra geriausia praktika, užtikrinanti sklandų teksto suvokimą. Jei norisi lygiuoti kaip knygoje, tai ir žodžius reikia perkėlinėti per brūkšnelį, kad neprisikurti pastraipoje nekontroliuojamo pločio tarpų.

02. Rašymas dideliais teksto blokais

Tekstas turi būti skaidomas į mažesnius pastraipų blokus aiškiai naudojant antraščių hierarchiją (h2, h3, h4 ir t.t.). Tai padeda geriau suprasti informaciją tiek skaitytojams, tiek paieškos sistemoms.

03. Stiliaus šiukšlės

Kopijuojant tekstą iš kitų šaltinių, tokių kaip Word, dažnai lieka „šiukšlės” — pavyzdžiui svetimi pritaikomumo rekomendacijų neatitinkantys šriftai.

04. Neaiškios nuorodos

Nuorodos pažymėtos tik kaip “čia”, “nuoroda” ar “>>>” nėra informatyvios. Nuoroda turi turėti aiškų pavadinimą, kad būtų suprantama, kur ji veda.

05. Perteklinis tarpų naudojimas

Nereikia tarpais sukurti pirmos pastraipos eilutės atitraukimo įspūdžio, skaitmeniniame pasaulyje pastraipa yra nuo vieno Enter paspaudimo iki kito, o neregiai savo įrenginių pagalba girdi „tarpas, tarpas, tarpas”…

06. Neteisingas sąrašų formatavimas

Naudojant sąrašus, reikėtų naudoti tinkamus HTML žymėjimus – punktus ar numeraciją. Paprasti brūkšneliai ar varnelės simboliai apsunkina turinio suvokimą, bet ir daro jį neprieinamą ekrano skaitytuvams.

07. Perteklinis stilių naudojimas

Per daug spalvų, paryškinimų ar kursyvo blaško dėmesį ir trukdo naudotojui suvokti pagrindinę informaciją. Rekomenduojama naudoti saikingą ir nuoseklų stilių.

08. Teksto rašymas didžiosiomis raidėmis

Teksto rašymas vien didžiosiomis raidėmis kenkia skaitomumui. Tokį formatą reikėtų naudoti tik ypatingais atvejais, pavyzdžiui, akcentuojant labai trumpą frazę.

09. Netikslūs arba neinformatyvūs failų pavadinimai

Failų pavadinimai, tokie kaip „scan123.pdf“ ar „dok1.doc“, nesuteikia jokios informacijos apie jų turinį. Pavadinimai turėtų būti aiškūs ir konkretūs, pavyzdžiui „2024 m. veiklos planas“.

10. Tekstas pateikiamas vaizdo pavidalu

Pateikiant informaciją kaip paveikslėlį su tekstu, ji tampa neprieinama žmonėms, naudojantiems ekrano skaitytuvus. Tekstą reikia formatuoti tinkamai, o iliustracijas naudoti tik kaip papildomą informaciją.

Svarbu suprasti

Administratoriams svarbu suprasti, kad jų sprendimai tiesiogiai veikia naudotojų patirtį, todėl geriausios praktikos laikymasis yra būtinas. Vien tik šių įvardintų klaidų išvengimas padės ne tik užtikrinti geresnę prieigą prie turinio visiems naudotojams, bet ir palengvins informacijos valdymą bei pasiekiamumą ateityje. Pradėkite nuo mažų pokyčių ir jūsų svetainės prieinamumas taps žymiai geresnis!

Kaip įpročių pokytį padeda pasiekti Cleverphant 🐘?

  • Turinio valdymo sistema straipsniuose fiksuoja ir stilių perteklių
  • Gerąsias praktikas komunikuojame mokymų platformoje
  • Mokymų metu patariame kaip išvengti šių klaidelių
  • Turime planų automatizuoti klaidų „gaudymo“ procesą
  • Peržiūrime produkto dizaino sistemos pritaikomumo situaciją

Kiti įrašai